Praeitis: 1940 – 2022 m.

1940 m.

Lietuvoje pirmoji sovietinė okupacija. Okupantai dvarą nacionalizuoja, atima.

1941 m.

Andrius Spurga ir dėdė Antanas Spurga įrašyti į sudarytą Kidulių apylinkės buožių sąrašą. Kol kas žinomas tik Andriaus Spurgos likimas: vienas 1944 m., pasitraukia į vakarus, 6 metus praleidžia pabėgėlių stovykloje Vokietijoje, gavęs kvietimą iš Antony Putis, 1951 m. sausį pasiekia JAV ir čia įsikuria. Mirė 1987-11-13, palaidotas St. Anthony kapinėse, prie Čikagos, Ilinojaus valstijoje, JAV.

Andrius Spurga

1944 m.

Nacistinės Vokietijos okupacijos laikotarpiu dvare veikė karo lauko ligoninė.

1945 m.

Nukentėjus Kidulių mokyklai, keletui metų Kaimelio dvaro patalpose įkurdinama mokykla.

1950 m.

Dalyje dvaro patalpų įsikuria Kidulių apylinkės veterinarijos stotis.

Kiti dvaro kambariai ir patalpos paverčiamos socialiniais būstais. Norint įrengti daugiau kambarių ir butų, atsiranda neoriginalių pertvarų, didysis salonas padalinamas į tris mažesnius kambarius. Dalis originalių dvaro durų užmūrijama, pašalinama, kad nebūtų pereinamų kambarių. Keičiamos dalies kambarių paskirtys, atsiranda daug virtuvių, tad visi originalieji puošnieji 1866 m. kokliniai pečiai nugriaunami, pakeičiant juos virtuviniais pečiais, tinkamais maistui virti ir šildyti patalpas, tam tikslui atsiranda ir papildomas neoriginalus kaminas. Rūsys skiriamas daugybei šeimų, todėl vienas iš XVII a. dvaro rūsio langų išgriaunamas ir paverčiamas praėjimu/laiptine.

1951 m.

Iš nuotraukų matyti, kad čerpių stogo būklė blogėja, tad jis pakeičiamas šiferiniu. Dalis autentiškų langų pakeičiami naujais, palėpės balkono langai ir durys praranda originalias suapvalintas neo-klasicistines formas.

Vėliau nugriaunami dvaro papėdėje, arčiau kelio Sudargas-Gelgaudiškis stovėję trys mūriniai gyvenamieji pastatai.

2021 m.

Išsikelia paskutiniai socialiniuose būstuose gyvenę žmonės.

2022 m.

Šakių rajono savivaldybė kartu su valstybės Turto banku skelbia dvaro aukcioną.

Metų pradžioje vyksta pirmasis aukcionas, kurio metu sudėtingos reputacijos asmuo laimi aukcioną, tačiau įvyksta Registrų centro klaida ir pasiūlyta pardavimo kaina nepriimama. Vyksta teisminiai ginčai, kurių metu pripažįstama valstybės institucijos techninė klaida ir šiam asmeniui leidžiama įsigyti dvarą, tačiau dėl nežinomų priežasčių, jis atsisako.

Rugsėjis, sekmadienis, kitą Nemuno pusę, ne tą kur pilys, o kur dvarai, Zypliai-Gelgaudiškis-Kiduliai tyrinėja Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius. Prie Kidulių, greta Nemuno ant kalvos, jie išvysta baltą rūmelį, jį apžiūri iš arti ir ant balkono pamato užrašą „Parduodama“.

Rugsėjo 30 d. vyksta dar vienas viešas dvaro pardavimo aukcionas, kurio metu dvarą ir jo teritoriją įsigyja kultūros puoselėtojai, Art Deco bei Amsterdamo mokyklos muziejų įkūrėjai Petras Gaidamavičius ir Karolis Banys.

Turite informacijos?

Istorijai svarbūs yra visi dvaro gyvenimo laikotarpiai ir visi jame gyvenę žmonės. Jei turite liudijimų, nuotraukų, prisiminimų apie tai, koks gyvenimas dvare virė 1940-2022 m. pasidalinkite, labai lauksime:

el. paštu: labas@kaimeliodvaras.lt bei telefonu: +37064023677
Pirkinių krepšelis
Scroll to Top